WWW.WWWebArt.Com

كارهاي احمد نادعليان  

مركز بين المللي پرديس

 
English

بیگناهان

ماه

ویدتو در شبکه

چند رسانه تعاملی

اجراي شبكه

چنرسانه ای در شبکه

كارهاي تعاملي

رسانه همراه 

صفر و يك

نوروز

‘‘يك سايت فقط مكاني براي معرفي كار هنري نيست بلكه يك راه معاصر بيان فكر و هنر است . ‘‘  نادعليان

 

اخبار

 

هفت سين

 

سال نو ایرانی مبارک

 

 

ویدئو در شبکه: سخنرانی و پرسش و پاسخ در نگارخانه آبان

 


انرژی هسته ای

 

 

 

 

 

نادعلیان حدود سالهای 1371  زمانیکه در انگلستان دانشجو بود با اینترنت آشنا شد.  اولین E-mail  را  در سال 1372 دریافت کرد و پاسخ داد.  پس از بازگشت به ایران در سال 1375 تدریجا خبرهای هنری را دریافت و ارسال میکرد.   از سال 1378 مدیریت نشریه اینترنتی پردیس را به عهده داشت. و همواره در جهت نشر الکترونیک و مجازی تلاش داشته است.

 
اينترنت فرهنگ و هنر بسياري از جوامع را عوض كرده است و بزودي بسيار گسترده تر از اين تمامي جوانب زندگي انسان معاصر را تحت تاثير قرار خواهد داد.  اينترنت پنجره اي است كه ما بواسطه آن ميتوانيم دنيا را ببينيم  همانطور پنجره اي است كه دنيا ميتواند ما را ببيند.     
اينترنت در ايران معني گسترده تري دارد. محدوديت هائي كه منجر به نبود و در دسترس نبودن اطلاعات ميشود را زير سوال برده است و به نسل جوان در قلمرو فرهنگي، سياسي و اجتماعي  اين امكان را داده است كه در باره بسياري از چيزها بدانند.  اين امكان منجر به حركت هاي جديدي در هنر ايران شده است.

 

صفر و يك عنوان یک پروژه هنری توسط نادعلیان بود که در موزه هنرهای معاصر تهران ارائه شد و به صورت همزمان در شبکه اینترنت دیده میشد.  این اثر از طرف کمیته فرهنگی اروپا انتخاب و موفق به اخذ نشان "نت دی" شد.

ديگر سايتهائي كه كارهاي نادعليان را معرفي مينمايند:

http://www.riverart.net
http://www.nadalian.com
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


در دنيائي كه اطلاعات بي حد و مرز است ما قادريم كه كارهايمان را به صورت ديجيتالي منتشر نمائيم و آنها را فاغ از در دسترس همه قرار دهيم فارغ از اينكه در كجا باشند . اين فقط پخش كردن اطلاعات نيست بلكه يكي از ابزاريست كه كه از آن براي ايجاد يك  فرهنگ جهاني تلاش ميشود . ‘‘يك سايت فقط مكاني براي معرفي كار هنري نيست بلكه يك راه معاصر بيان فكر و هنر است . ‘‘  نادعليان

سايت هنر شبكه كارهاي اينترنتي احمد نادعليان را معرفي مينمايد .  كارهاي اين سايت شامل هنر درون خطي، هنر تعاملي، پويا نمائي شبكه اي، چيدمان شبكه اي و اجراي شبكه اي ميباشد.   كارهاي ديگر او به صورت هنر محيطي،  اجراهاي آئيني و هنر چند رسانه اي است.

 

احمد

نادعليان  

مختصری از سوابق هنری

هنرمند، منقد هنري و مدرس دانشكده هاي هنري ، احمد نادعليان يكي از چهره هاي شناخته شده هنر معاصر ايران در عرصه بين المللي است.  او در زمينه هاي بسيار متنوعي فعاليت داشته است.  در گذشته بيشتر در زمینه طراحي، نقاشي، كاريكاتور و عكاسي فعالیت داشت.  اما در سالهاي اخير بيشتر در زمينه حجاري ، چيدمان، هنر محيطي ، كارهاي چند رسانه اي و اينترنتي فعاليت دارد. 

حجاريهای نادعلیان به صورت دائمي در طبيعت فرانسه، امریکا، ايتاليا، آلمان، اسپانيا،  ازبکستان، لبنان و كشورش ايران وجود دارند. علاوه بر این حجاریها نادعلیان ضمن سفر به کشورهای بسیاری حجاریهای کوچکش را  تحت عنوان گنجهای پنهان در طبیعت دفن کرده است و یا اینکه دوستانش حامل این حجاریها بوده اند و آنها را در گوشه و کنار زمین به خاک سپرده اند.  این کشورها شامل ژاپن، هند، روسیه، فنلاند،  برزیل، شیلی، مراکش، چاد، بورکینا فاسو، مصر، آفریقای جنوبی، یونان، استرالیا، ایرلند، فنلاند, ازبکستان، ايتاليا، آلمان، امریکا، اسپانيا، فرانسه، لبنان ... هستند

وي تاكنون 16 نمايشگاه انفرادي داشته است و در بيش از 80  نمايشگاه جمعي در ايران، فرانسه، آلمان، ايتاليا، اسپانيا، امریکا،  انگلستان،  ژاپن، لبنان، امارات ، ازبکستان، ارمنستان، آذربايجان و ...  شركت كرده است.

او از پيشگامان هنر شبكه و اينترنتي است. در سال 2002 ميلادي نشان نت آرت به او تعلق گرفت و در حال حاضر هزاران بيننده در روز سايتهاي او  را ميبينند. 

 آثار او در بسياري از مجموعه ها و كتب بين المللي به چاپ رسده اند.  در سال 2002 اثر هنر رودخانه او  را در  كتاب هنر فردا (Art Tomorrow)  چاپ شد.  ادوارد لوسي اسميت نویسنده کتاب  او را به به عنوان يكي از بهترين هنرمندان محيطي و هنر زمین معرفي كرده است.

در سال 2003 میلادی او یکی از هنرمندانی بود که در دوسالانه ونیز شرکت داشت.  در این سال او یکی از هنرمندانی بود که اثرش برای نمایشگاه آب راه های مقدس انتخاب شد.  او همچنین تنها هنرمند ایرانی بود که برای یادواره بشریت انتخاب شد و از آو تقدیر شد.

در سال 2003 آثارش در کتاب اوپن منشر شد. رابرت مورگان منقد هنري معاصر امريكا ضمن نمايش اسلايد آثار نادعليان در جزيره ليدو ايتاليا در معرفي آثارش گفت كه كارهاي نادعليان توازني و رابطه اي بين کهن ترين اسطوره هاي جهاني و جديدترين رسانه ها و فن آوريها را نشان ميدهند. 

در سال 2005 ضمن حجاری سواحل جنوب فرانسه مدال ویژه راماتوئل را زا آن خود ساخت.

گوتفرد يونكر عکاس آلمانی او را براي مجموعه عکسهایی با عنوان  بهترين هنرمندان معاصر ( كاري در هفت سال سفر و كار) انتخاب كرده است و درحالیکه نادعلیان در طبیعت ایتالیا حجاری میکرد  از او عکاسی کرد.

زندگي و آثار او موضوع یک فيلم مستند ساخته فیلم ساز ايراني، مجتبي ميرتهماسب بوده است.  علاوه براین فرایند کار او در طبیعت موضوع کار فیلم سازانی دیگر مثل فرگاس میکل جان فيلم ساز اسکاتلندی، كاترين مك دونالد فيلم ساز انگليسي و وستا ماخ آلمانی بود . علاوه بر اين فعاليتهاي هنري ،  آثار و مصاحبه هاي او بارها در شبكه هاي داخلي ايران و ديگر كشورهاي جهان گزارش شده اند.

در سال 2003 در روز افتتاح نمایشگاهش در موزه کن مارکز اسپانیا در مایورکا تلوزیون ملی اسپانیا اجرای اثرش را گزارش کرد و با او مصاحبه داشت و در سال 2005 در حالیکه در فرانسه مشغول اجرای مجموعه گنجهای پنهان بود ، تلوزیون فرانسه با او مصاحبه کرد و فرایند کارش را ثبت کرد. 

در سال 2005 ضمن شرکت در دوسالانه بین المللی تاشکند، جایزه نخست و برتر این دوسالانه را از آن خود ساخت.

علاوه براين بارها مطبوعات داخل ايران و ساير كشورهاي جهان فعاليتهي نادعليان را گزارش كرده اند.

 

نادعلیان آثار متعددی را به صورت چندرسانه ای تولید کرده که فقط با رایانه قابل رویت هستند. این آثار تعامل مخاطب را به همراه دارند. کلیک کردن او چگونگی روایت اثر را مشخص میکند. آثار که برای نمایشگاه باغ ایرانی ، شاهکارهای نگارگری ، نمایشگاه قرآن کریم و ... از این دسته هستند.

او همچنین آثار بسیاری را ارائه داده است که فقط در شبکه اینترنت وجودی مجازی دارند. ایجاد سفره هفت سین مجازی، نمایش سفره هفت سین به صورت زنده در روزهای سال نو، نمایشگاه مجازی در کره ماه و اثری به عنوان بیگناهان که واکنش به کشتار مردم عادی در جنگها و عملیات تروریستی هستند از این دسته هستند.

اجرای نمایش یا سخنرانی به صورت زنده در شبکه اینترنت بارها توسط نادعلیان تجربه شده است.

كار احمد نادعليان در نمايشگاه هنر جديد مركب از يك برد بزرگ به ابعاد 45/3. 45/2 بود كه بر روي آن اعداد 01 به صورت نامنظم چاپ شده بودند. در يك اتاق تاريك يك پروژكتور قوي قرار داده شده بود كه نور شديدي را به روي پرده اي تابانده . مخاطبين نمايشگاه كه فقط در روز افتتاحيه چندين هزار نفر بودند به نوعي هدايت ميشدند كه از كنار اين پرده عبور كنند. تابش نور بروي بدن آن ها موجب ايجاد سايه بر روي پرده ميشد و از آنجا كه پرده شفاف بود در پشت پرده بازديد كننده نمايشگاه متوجه عبور سايه ها ميشد. اين سايه ها با اعداد 01 تلفيق ميشد و در كالبد آن ها به صورت بافت ديده ميشد.

اگر چه اين تصاوير سايه هائي از انسان بودند اما شبه بدون جزئيات موجب ميشد كه ابعاد ديگري كه در رفتار و وجود انسان است آشكار شوند. مخاطبين براي بار اول كه وارد آن حيطه ميشدند سرگردان بودند و انتظار داشتند چيزي ببينند اما زماني كه از آن فضا عبور كردند تازه متوجه ميشدند چه خبر است. اما كار به اين مرحله ختم نميشد . در مقابله پرده هائي كه سايه ديده ميشد يك كامپيوتر مجهز به Web Cam وجود داشت كه سايه هاي درحال عبور را ثبت و به شبكه اينترنت انتقال ميداد. اما بسياري از مخاطبين دوباره تمايل داشتند كه به پشت ديواره بروند و يك اجرا داشته باشند ، حتي بچه ها دوست داشتند به نوعي نمايش اجرا كنند و حتي بازي كنند. فقط در روز افتتاحيه هزاران فريم تصوير ازاين رويدادها ثبت شد كه شمار بسياري از اين تصوير ها بروري شبكه انيترنت وجود دارند. اين كار براي نادعليان تمثيلي از خود اينترنت بود، رقمي شدن و عددي شدن انسان امروز، امروزه ما تصوير مجازي را همزمان از گوشه و كنار جهان همزمان مي بينيم.

ما امروز در اينترنت شناختي مجازي از انسان ها داريم كه مبتني بر واقعيت است اما كاملا واقعي نيست و شايد در اينترنت نيز حذف نوعي هويت ظاهري ابعادي ديگر از انسان را مطرح ميكند.

صفحاتي كه نادعليان در شبكه اينترنت طراحي كرده بود توالي زماني رانشان ميدادند . آنها صفحاتي طولاني بودندكه تصاوير به صورت فريم در كنار هم تكرار ميشدند.

و از طريق اي اثر از آن جهات تعاملي و دو سويه بود كه حاصل كار شخصي خود نادعليان نبود بلكه مشاركت مردمي كه عبور ميكردند و هنرمنداني كه اجرا داشتند به اين اثر ويژگي داده بود.

 

 

ايوا شكوري مدير مركز و گالري پورتال مايوركا كارهاي نادعليان را داراي اينگونه توصيف ميكند:

تكريم و احترام محيط طبيعي

تاثيرپذيري از هنر باستاني و عاميانه و استفاده از آنان براي ايجاد هنر معاصر

توجه به آسيب پذيري انسان در بلاهاي طبيهي و انساني

استفاده از فن آوريهاي جديد و آزادي بيان

علاوه بر اين او ميگويد دغدغه بنيادي اين هنرمند  ايجاد هماهنگي بين انسان، طبيعت و جهاني است كه ما را احاطه كرده است.

***

هيچ  چيز به اندازه رايانه و شبكه اينترنت زندگي انسان معاصر را متحول نكرده است. آنها بر  تمامي جنبه هاي جامعه معاصر تاثير داشته اند.  امروزه كامپيوتر ها بسيار فراتر از حساب و كتاب عمل ميكنند.  ما در عصر جديدي زندگي ميكنيم.    با پيدايش اينترنت پنجره اي بروي ما گشوده شده است كه بواسطه آن ما ميتوانيم با افكار ، هنر مردم و فرهنگهاي مختلف آشنا شويم و متقابلا هنر و فرهنگمان را به آنها نشان دهيم.  در دنيائي كه اطلاعات بي حد و مرز هستند، ما قادريم كارهاي هنريمان به صورت الكترونيكي و يا ديجيتال منتشر كنيم و آنها را در دسترس همه  قرار دهيم فارغ از اينكه در كجا باشند و كي بخواهند ببينند.

بسياري از آثار هنري در دهه گذشته  در شبكه اينترنت ارائه شده اند.  امكان ارائه اثر هنري در شبكه اينترنت به آن ويژگي خاصي داده است و فرهنگ منحصر به فردي را بوجود آورده است. اين امكان بر روابط با آن سوي مرزها ، اقتصاد و آموزش هنر تاثير به سزائي داشته است. 

تاثير شبكه بر هنر و حضوري هنري به عنوان هنر شبكه از چند جهت قابل بررسي است.  اولا وجود اينترنت تاثير زيادي بر چگونگي هنرهائي داشته است كه به صورت سنتي وجود داشته اند. دوما بسياري از آثار كه در شبكه اينترنت ارائه ميشوند ويژگي و ماهيتي مستقل پيدا نموده اند.  سوما كامپيوتر و نرم ازارهاي آن قادرند هنري ارائه دهند كه داراي زيبائي شناسي و يا مفهوم باشند.

اينترنت چيست

اينترنت يك شبكه جهاني است كه كامپيوتر ها  را براي ارتباطات به هم پيوند ميكند. اين ارتباطاط تسهيلاتي براي بيشماري از مردم  و سازمانهاست كه شامل اطلاعات، ماخذ و دانش جهاني است.  طرز استفاده آن روز به روز ساده تر و مفيد تر شده است و روز به روز رواج بيشتري دارد.

در اينجا تاريخچه مختصر اينترنت ضروري به نظر ميرسد.  اگرچه اينترنت در اوائل دهه 60 ميلادي متولد شد اما بيشتر در دهه 90 شكوفا شد.  شبکه جهانی بوسيله يک دانشمند علوم رايانه ای انگليسی به نام تيموتی برنرز لی طراحی و در سال 1989 راه اندازی شد. در ابتدا سعی داشت که بين دانشمندان فيزيک ارتباط ايجاد کند. فضاهای مشابه ای نيز برای دانشگاه هائی که در زمينه طرح های نظامی پژوهش ميکرند راه اندازی شد.  اينترنت در دنياي كامپيوتر و ارتباطات انقلابي ايجاد كرد.

نقش اينترنت در فرهنگ معاصر

اينترنت از طرفي يك نشر يا رسانه اي به وسعت جهان است و وسيله اي براي نشر اطلاعات است و واسطه اي براي تعامل بين اشخاص است فارغ از اينكه در چه مكان جغرا فيائي باشند.

شبكه ميتواند سوء تفاهم ها را رفع كند و صلح را در يك حوزه جهاني گسترش دهد. حالا اينترنت به شكل رو به رشدي بخش مهمي از زندگي در جهان است.

اينترنت از معدود رسانه هاي گسترده است كه فقط در انحصار دولت ها و يا سرمايه داري نيست بلكه افراد كم بضاعت نيز در صورت داشتن مختصر اطلاعات يا سرماي قادرند كه در يك وسعتي جهاني افكار و هنرشان را منتشر نمايند.  اين رسانه بزودي بسياري از محدوديت ها را از بين خواهد برد.

اينترنت عصر اطلاعات را به ارمغان آورد و شديدا دنيائي كه در آن زندگي ميكنيم را تحت تاثير قرار داد.   امروزه تقريبا در همه جاي دنيا مردم از اينترنت استفاده ميكنند و اين پديده جديد بخش مهمي از زندگي انسان در زمين شده است.  در حال حاضر اينترنت به صورت شبكه بيش از 30 مليون فضاي اينترنتي را به هم مرتبط ميكند و سعي بر اين است كه آدرس هاي اينترنتي به بيليون ها برسد. هنر در شبکه به صورت فريبنده ای در همه زمانها در حال توسعه بوده است.  بنا به بگفته کارشناس هنر رسانه تيموتی دراکری در سال 1995 پنج هزار هنرمند سايت شخصی در شبکه اينترنت داشته اند و او اين احتمال را داده بود که در سال 2000  اين آمار به شش برابر افزايش پيدا خواهد کرد.  و بنا به سازمان آمار امريکا استفاده اينترنت  در دنيا در حال حاضر هر صد روز دو برابر ميشود.

 

امروزه كامپيوتر جايگزين حافظه ماشده است. شغل اقتصاد سرگرمي و علاقه و عشق ما همه در حافظه اينترنت ثبت شده است.  اما از طرفي نگراني ما اين است وقوع يك اشكال فني و يا حضور يك ويروس تمامي حافظه ما را از بين ببرد.

اگرچه ااين رسانه معضلات و مشكلات منحصر به فرد خود را دارد و روابط انساني را به اشكال گوناگوني تحت الشعاع قرار داده است.

اما اين نكته كه ما اين قابليتهاي فن آوري امروزي خصوصا ئر عرصه رسانه هاي الكترونيكي را ناديده بگيريم غير قابل تصور است. بسياري از نيازهاي روزمره ما بستگي به اطلاعاتي دارد كه ما بواسطه رسانه ها بدست ميآوريم. شايد ما نيازمند اين هستيم كه به راههاي جديدي دسترسي پيدا كنيم كه اين زسانه ها را به عنوان ابزار ي براي ايجاد روابط و هنر استفاده كنيم.

 

قابليتهاي اينترنت :

  

اينترنت پنجره اي به وسعت جهان است. پيش از اين علاوه بر كامپيوتر ما نياز به خط تلفن داشتيم اما حالا تلفن هاي همراه كامپيوتر هاي كوچك و جيبي هستند كه امكان ارتباط با شبكه اينترنت را دارا هستند.  امکان اتصال اينترنت به تلفن های همراه اين امکان را فراهم آورده است که ما بتوانيم نه تنها اطلاعات بلکه تصوير را در دامنه وسيع تر ارسال و دريافت نمائيم.

 

اينترنت محدوديت زمان  ندارد مگر اينكه اين خواست اداره كننده سايت باشد.  در هر زمان اطلاعات موجود در آن در صورت فراهم بودن  شرايط در دسترس هستند.

 

يك اثر هنري در يك نمايشگاه واقعي بازديد كننده هاي محدودي دارد اما يك اثر در شبكه اينترنت هزاران بيننده همزمان ميتواند داشته باشد. و در مدت زمان بيشتر مليونها نفر آن را ميبينند. 

 

از آنجا كه صفحات وب در موتورهاي جستجو قرار ميگيرند و قابل جستجو هستند اين شرايط وجود دارد كه نوع صفحه يا مدارك و يا اثر سريع در دسترس علاقمند قرار كيرد.

 

علاوه بر اين ما قادريم از ميزان و مشخصات نسبي مخاطبمان مطلع باشيم. 

 

محدوديت ها و مشكلات اينترنت : 

 

به دليل عدم امكان ارسال صفحات با كيفيت بالا معمولا تصاوير و رسانه ها با كيفيت پائين ارائه ميشود. چنانچه تصوير يا صدا از حجم بالائي برخوردار باشد تصوير به كندي منتقل ميشود.  البته اين نقيصه در جوامع در حال رشد بيشتر و در جوامع پيشرفته با فن آوري هاي جديد كمتر به چشم ميخورد.  بسياري از متخصصصين و شركت هاي بزرگ براي امكان ارائه يك فضاي چند رسانه اي در شبكه اينترنت نرم افزار هاي جديدي ارائه داده اند كه در مقايسه با نرم افزارها يپيشين از قابليتهاي متفاوتي برخوردار هستند. اما نياز به  اين نرم افزار ها براي ساخت مدارك و صفحات و امكان رويت اين نوع آثار توليد شده خود  موانعي هستند.    

 محدوديتها و قابليتهاي اينترنت ويژگي هاي تصويري و هنري جديد را به ارمغان آورده است كه ويژگي هاي خاص خود را داراست.

تعريف هنر شبكه

هنر شبكه را ميتوان به هنري اطلاق كرد كه در آن شبكه وسيله اي است كه با استفاده از قابليتهاي چند رسانه اي آن مفاهيم و يا نوعي زيبائي شناسي بيان شود. در اين صورت شبكه جائي نيست كه فقط اثر به اتمام رسيده در آن به نمايش درآيد بلكه قابليتها و حتي محدوديتهاي آن به فرايند انجام كار كمك ميكند. 

 

موءلفه هاي هنر شبكه

 

هنری که ما به وسيله کامپيوتر ايجاد مينمائيم در آن فکر ما بيشترين نقش را داراست و دست ما و مهارت های آن نقش چندانی ندارد. در كامپيوتر حتي زيبائي شناسي بوسيله فكر و شناختي كه ما از فن آوري داريم ايجاد ميشود.

 

بسياري از قابليتهائي كه در گرافيك كامپيوتري رواج دارند اين امكان را براي صفحات و مدارك چند رسانه اي وب فراهم مياورند كه ويرايش شوند و از نظر سايه روشن و فام رنگي  و وزن و آهنگ تغيير يابند. اين تصاوير ، صدا ها  و ويدئو ميتوانند برگرفته از دنياي پيرامون ما باشند و تغيير كنند و يا اساسا ذهني و خيالي باشند.

 

معمولا تصاويري كه در گرافيك كامپيوتري توليد ميشوند به نوعي بر يك سطح يا بوم انتشار ميابند. اما صفحات وب غالبا براي رويت در مانيتور طراحي ميشوند.   اين هنر مجازي است. امروزه آثار بسياري ايجاد ميشوند كه اصل اثر، كمتر به نمايش عموم درمي آيد. اما تصوير ديجيتالي و مجازي آن توسط ميليونها نفر مشاهده ميشود.

 

در اغلب رسانه ها مخاطب منفعل است ولي در هنر وب مخاطب در جهت شكل گيري اثر نقش دارد.  اين هنر تعاملي و دوسويه است و تاثيرات متقابل در آن ديده ميشود. نمايش مجازي آثار، به ما اين امكان را ميدهد كه به مخاطبمان تعامل داشته باشيم.  مخاطب اثر در سمت سو دادن اثر و يا چگونه تعقيب كردن آن آزاد استبسياري از هنرمندان كه با شبكه سرو كار دارند، علائق و خواست هنرمندان را در نظر ميگيرند و نظر و مشاركت مخاطب به اثر آنان جهت ميدهد از اينرو اثر آنان تعاملي است. براي مثال دو هنرمند روسي بنامهاي كولمار و ملاميد در يك كنكاش و نظر خواهي اينترنتي از مخاطبان بسياري از مليت هاي مختلف خواستند كه آنها چه چيزي را بيشتر  دوست دارند كه در شبكه اينترنت ببينند و سپس بر اساس همين نظرخواهي نقاشي هائي را انجام دادند و به شبكه اينترنت ارسال كردند.

تصاوير اينترنتی در همه جا يکسان ظاهر ميشوند. تمايزی از نظر کيفيت وضوح، سايه روشن رنگ و ... وجود ندارد مگر اينكه كيفيت مانيتور و عواملي از اين دست آنها را متفاوت نشان بدهد.

از آنجا كه حجم تصاوي ارسالي محدوديت دارد معمولا در اينترنت از تصاوير پوياي تكرار شوند و يا صدا  هاي تكرار شونده استفاده ميشود. اين نوع تكرار تاثيري بر حجم يك صفحه نخواهند داشت.  آين نوع ارائه معمولا صدا و يا تصويري را به صورت بافت ارائه ميدهد.

هنر شبكه گاهي بي تحرك است و گاهي پويا.  اين ماخد مجازي كه مجرد  و خيالي نيز هست شامل مدارك ، تصاوير ، صدا و ويدئو نيز هست و هر روز به نوع جديدي توسعه ميابد.  در هنر شبكه تاكنون غالبا از تصاويری استفاده ميشود که در خارج از کامپيوتر توليد شده اند و بعد بوسيله اسکنر و يا ويدئوی ديجيتالی به حافظه کامپيوتر انتقال داده شده اند. فقط بعضی از هنرمندان کارهائی انجام ميدهند که تماما بوسيله کامپيوتر انجام شده اند.

در هنر شبكه هنرهاي بسياري با هم تلفيق شده اند. هنر ي مبتني بر نقاشي ، عكاسي، گرافيك، تصاوير چند بعدي تصويري و از سوي ديگر اين هنر با تكنولوژي سروكار دارد.

 

يكي از بخشهاي اساسي هنر شبكه متن و راهنمائي هائي است كه متن ميكنند و ببيننده را هدايت ميكند كه چگونه طرح را تعقيب كند.  از اين نظر هنر وب قابليتهايش بسيار بدوي است و همانند اولين فيلم هائي است كه در تاريخ سينما به جاي صدا در آنها متن راهنما است و پيام رسان.

 

اين هنر پويا و متغير است .  چنانچه از يك سايت به عنوان اثر هنري به دفعات بازديد شود د ر زمانهاي مختلف  در آن تغيير بسياري ميبينيم.  قابليتهاي تكنولوژي امروزي اين امكان را فراهم نموده است كه تصوير سريع تغيير كند.

 

در اينترنت فضا و زمام به دليل فواصل جغرافيائي از هم فاصله ندارند.  اين نكته كه اثر در جائي بروي شبكه قرار ميگيرد ولي همزمان ميتواند در بسياري از مكان هاي كه زمان متفاوتي را سپري ميكنند ديده شود به نوعي شكست فضا و زمان تلقي ميشود.  البته ممكن است اين نكته گوشزد شود كه بعضي از اين ويژگي ها در ساير رسانه ها وجود دارد. اما نكته قابل تامل اين است كه بواسطه اينترنت اين امكان در اختيار هر فرد عادي قرار گرفته است كه به نوعي تعيين كند چع افرادي و چگونه افكارش را ببينند و شاهدش باشند.

علاوه بر اين امكان صفحات چند پنجره اي اين امكان را فراهم مياورد كه همزمان فضاهاي مختلفي ديده شوند و يا اينكه يك صفحه ميتواند عوامل مختلفي را از مكانهاي مختلف فرا بخواند و همزمان ارائه دهد.  اين نكته در ارتباط با مشاغل مرتبط با اينترنت نيز معني دار است. لازمه شغل فن آوري است نه تجمع در يك مكان فيزكي.

 

 

برخلاف تصوير بر سطح يك بوم در يك فضاي واقعي كه ابعاد مشخص دارند صفحات شبكه ميتوانند توالي داشته باشند و يا اينكه تعقيب كردن پيوند ها (Links)  اين امكان را فراهم مياورد كه فضا توالي داشته باشد و حركت بيننده به صورت شبكه اي باشد.

 

اينترنت فقط مكاني براي ارائه اثر هنري نيست بلكه ميتواند نوعي شيوه و فن بيان هنر معاصر باشد.

ازويژگي هاي عمده اين هنر مجازي بودن و تعاملي بودن است.  در اين هنر فكر و دانش نقش عمده اي را به عهده دارد.  اين هنر گاهي مفهومي است و گاهي زيبائي شناسانه و گاهي تا مرز بازي سرگرمي و حتي ارائه فن آوري پيش ميرود.

اين هنر بستري را فراهم آورده است كه بسياري از هنرها به صورت مجازي ارائه شوند و از طرف ديگر با بهره گيري از بسياري از هنرها مثل تصوير، صوت ، تصوير متحرك، ويدئو ، فيلم و متن و غيره به زباني با ويژگي مستقل دسترسي پيدا كرده است.

 

WWWebArt.Com     © All rights reserved

Best view, 1024 x 768 display resolution